SPSiran

ننشست تخصصی “بررسی چابهار از منظر اقتصاد سیاسی بین الملل” با حضور دکتر محمدباقر خرمشاد رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی و دکتر مجید رضا مومنی و خانم دکتر میترا راه نجات اعضای انجمن روز سه شنبه ۱۹ آذرماه ۹۸ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه برگزار شد.

در ابتدای نشست دکتر مجید رضا مومنی عضو هیئت علمی گروه روابط بین الملل به اهمیت بررسی جایگاه چابهار از منظر اقتصاد بین الملل اشاره و به راهکارهای توسعه این منطقه استراتژیک پرداختند ایشان ادامه دادند که چابهار تنها از لحاظ اقتصادی مهم نیست بلکه از لحاظ سیاسی نیز برای همه کشورهای منطقه و قدرت های بزرگ اهمیت ویژه ای دارد.

در ادامه دکتر محمد باقر خرمشاد عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی فرمودند: آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه اخیرا در نشست با سفرای فرانسه عنوان کرد که نظام بین الملل در حال تغییر و تحول است. قدرت چین در حال گسترش است و در آینده نه چندان دور ما شاهد رقابت ایالات متحده آمریکا با چین خواهیم بود. گزارش راهبردی وزرات دفاع آمریکا نیز اقیانوس آرام را محل نزاع این دو کشور دانسته است. سه بندر مهم در محل نزاع آینده چین و آمریکا وجود دارد بندر گوادر واقع در پاکستان، بندر دقم واقع در عمان و بندر چابهار. تکلیف دو بندر اولی مشخص شده است. بندر گوادر را چینی ها و بندر عمان را آمریکایی ها تصاحب کرده اند. با این شرایط ما مختار به گسترش و توسعه چابهار نیستیم ما باید از این فرصت استفاده کنیم.

کشورهای حوزه خلیج فارس درپی ایجاد راهی جدا از تنگه هرمز برای صادرات نفت خود هستند که در صورت اتفاق اهمیت تنگه هرمز کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو پرداختن به دالان شرق و بندر چابهار یک امر حیاتی است. به لحاظ استراتژیکی نیز چابهار یک پنجره راهبردی برای ایجاد و گسترش ارتباط با کشورهای منطقه است.  

رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران افزود: هند در رقابت با چین و پاکستان در بندر چابهار وعده سرمایه گذاری داده است که کاملا محقق نشده است. با توجه به حساسیتی که بین هند و پاکستان و رقابتی که بین هند و چین وجود دارد. با سرمایه گذاری هند در چابهار ایران نوک پیکان حملات چین، پاکستان و هند قرار گرفته است. چرا که چابهار نزدیک ترین و مهمترین بندر برای هند و چین جهت ارتباط با شمال و غرب ایران است و راحت ترین راه جهت ترانزیت کالا به آسیایی میانه است. اتصال بندر گوادر به بندر چابهار ظرفیت های اقتصادی زیادی را برای سه کشور چین، هند و ایران ایجاد می کند و با توجه به رقابت قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای فضای خیلی خوبی را برای ایران فراهم می کند.

دکتر خرمشاد در پایان به موانع توسعه چابهار اشاره کردند: تعدد منابع تصمیم گیری، عدم برنامه ریزی دقیق و جامع، نبود زیرساخت های لازم در چابهار، شکاف طبقاتی، حاشیه نشینی و قوم گرایی از موانع توسعه یافتگی در چابهار هستند. زمان زیادی برای توسعه چابهار نداریم. این پنجره راهبردی مشخص نیست تا کی باز بماند. برای توسعه چابهار ابتدا باید اهمیت راهبردی آن شناخته شود و توسعه آن تبدیل به مطالبه عمومی شود. اختصاص اسکله و یا بارنداز به کشورها در چابهار و اتصال راه آهن هرات-خواف نیز می تواند به توسعه این منطقه استراتژیک کمک کند.

خانم دکتر راه نجات عضو هیئت علمی گروه روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه نشست به چالش های تجارت افغانستان در چابهار پرداختند و فرمودند: ایران به دلیل موقعیت ژئوپولتیکی می تواند نقش بسیار مهمی در مبادلات اقتصادی و سیاسی ایفا کند. آغاز رابطه افغانستان با ایران در چابهار از سال ۲۰۱۳ با ایجاد زیرساخت های لازم از سوی ایران شروع شده است. با بسته شدن راه ارتباطی زمینی و هوایی افغانستان و هند از سوی کشور پاکستان، چابهار بهترین  و راحت ترین راه جهت ترانزیت کالاهای این دو کشور به یکدیگر و سایر کشورها است. از این رو هند در چابهار شروع به سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلاری کرد. اما با تحریم ها ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۹ این سرمایه گذاری به شدت کاهش یافته است. از سوی دیگر اسرائیل سعی دارد توجه هند را به بندر حیفا در امارات و ترانزیت کالا به کشور خود و شمال آفریقا جلب کند.

افغانستان در چابهار با چالش های جدی از جمله: عدم توانایی در ایجاد شرکت کشتیرانی و تاسیس دفاتر تجاری، افزایش هزینه تجار افغانی در چابهار، مشکلات بانکی، عدم زیرساخت های سالم، کاهش سرمایه گذاری هند و مشکلات اقامت بازرگانان افغانی در  چابهار رو به رو است.   

مدیر On دسامبر - 13 - 2019

موضوعات

آخرین رویدادها

برچسب ها

مطالب مرتبط

  • No related posts found

نظرات بسته است

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

پنجاه و پنج

پنجاه و پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی:«آسیب ...

وبینار تخص

کارگروه ارتباط بین‌المللی اتحادیه انجمن‌های علوم سیاسی با همکاری انجمن ...

فراخوان کر

فراخوان کرسی‌های ترویجی انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران با مشارکت ...

پادکست شما

پادکست شماره یک ترجمه و خلاصه بخشی از فصل اول کتاب ...

نشست تخصصی

نشست تخصصیواکاوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دانشکده علوم اجتماعی و ...

همکاران انجمن