SPSiran

وبینار تخصصی جریان شناسی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برگزارشد.
آقای دکتر محمدرضا اخضریان در این وبینار ابتدا به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پرداختند و عنوان کردند: انتخابات سال آینده اولین انتخابات در قرن هجری جدید و در ابتدای گام دوم انقلاب است و از این رو حائز اهمیت می باشد همچنین این انتخابات با تغییرات ساختاری در جمهوری اسلامی پیوند می خورد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: دولت آینده میراث دار بحران های مختلفی در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و حتی ناکارآمدی خواهد بود. ایشان ادامه دادند که سه رویکرد نسبت به انتخابات وجود دارد رویکرد اول بر کارآمدی تاکید دارد و لزوما معتقد به مشارکت بالا در انتخابات نیست رویکرد دوم در نقطه مقابل رویکرد اول قرار دارد و معتقد هستند باید مشارکت را توسعه بدهیم رویکرد سوم رویکرد میانی است که معتقد به حفظ مشارکت و کارامدی است.
عضو انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران ادامه داد: گفتمان های که در انتخابات شرکت می کنند گفتمان های اندیشه ای نیستند و سازوکار مدونی ندارند و فقط در بحبوحه انتخابات شدت می گیرند.

با این وجود ما در انتخابات سال آینده سه گفتمان متفاوت خواهیم داشت که هر کدام به زیر گفتمان های تقسیم می شوند.
۱- گفتمان کارآمدی: این گفتمان که به اصول گرایان معروف هستند معتقداند که دولت فعلی کارآمد نیست و باید دولت قوی و کارامد تشکیل شود. این گفتمان به سه زیر گفتمان تقسیم می شود. زیر گفتمان اول عدالت خواهی: دال داخلی انها بر محور عدالت و مبارزه با فساد و افشای دانه درشت ها است و دال خارجی آنها بر تنش زدایی. پایگاه اجتماعی آنها طبقات محروم جامعه است و نماد انها آقای احمدی نژاد است. زیرگفتمان دوم: ارزش خواهی است که دال داخلی انها کارآمدی و مبارزه با فساد است و دال خارجی آنها مقاومت و مذاکره با جهان و تمرکز بیشتر با شرق است. گزینه های انقلابی مد نظرشان است مثل آقایان جلیلی، میرسلیم، فتاح و ضرغامی. پایگاه اجتماعی آنها نیز طبقه متوسط سنتی هستند در صورت مشارکت پایین می توان شاهد پیروز آنها بود. زیر گفتمان سوم: اقتدارگرایان هستند دال داخلی آنها تشکیل یک دولت پر قدرت و دال خارجی آنها مقاومت در برابر قدرت های بزرگ به خصوص آمریکا هست. گزینه مد نظر انها نظامی است مثل آقایان رستمی و دهقان. زیر گفتمان چهارم: کار جهادی است. دال مرکزی آن، کارآمدی با کار جهادی است. مانند گزینه قبلی بر پایه مقاومت است. گزینه عملیاتی، یک مدیر توانمند جهادی است. هدف آن ها کارآمدی فوری با توان جهادی و حضور فعالانه است. مردم با دیدن کار و تلاش شبانه روزی و این کارآمدی و توانمندی، مشروعیت نظامی را بالا خواهند برد. پایگاه اجتماعی آن ها طبقات اجتماعی متوسط به بالا است و مشارکت متوسط و نسبی. نامزد مطلوب آن ها آقای قالیباف است.
۲- گفتمان اعتدال و ثبات: این گفتمان معتقد به تداوم ثبات سیاسی، اقتصادی است و راهکارهای مبتنی بر تفاهم با جهان و عرصه بین المللی دارند. زیرگفتمان اول: میانه روی است که حدفاصل بعد از جریان گفتمان کارآمدی، بلافاصله این گفتمان است و پیوندهایی با آن دارد، در عین حال که مستقل است، دال مرکزی آن ثبات سیاسی است و دال مرکزی خارجی آن، مذاکره با شرق و تنش زدایی با غرب است. گزینه عملیاتی آن ها یک شخصیت عمل گرا است، هدف این زیرگفتمان ایجاد ثبات داخلی و خارجی و اصلاح حداقلی شرایط اقتصادی کشور است. تا امیدبخش تر شود. پایگاه اقتصادی آن ها طبقه اجتماعی مدرن و بالا است و میزان مشارکت مد نظر آن ها برای رقابت، در حد متوسط و نسبی است. گزینه های مطلوب آن ها گزینه هایی چون آقای لاریجانی، ولایتی و ناطق نوری است. و زیرگفتمان دوم: اعتدال است که ناظر بر دولت کنونی است. دال مرکزی آن ها اعتدال و دال مرکزی خارجی، با ادبیات مذاکره حضور دارد.گزینه عملیاتی آن ها، یک شخصیت عمل گرا استو هدف، توسعه و رشد اقتصادی از طریق مذاکره با جهان و عضویت در نظام بین الملل و بهره گیری از منافع آن است. نامزدهای مطلوب آن ها کسانی چون آقای ظریف، ستاری و آذری جهرمی است که چهره های شناخته شده آن ها است.
۳- گفتمان تجدید نظر طلبی: که به چهار زیر گفتمان تقسیم می شوند. زیر گفتمان اول: مجموع اصلاح طلبان سنتی هستند: چپ های قدیم و اصلاح طلبان قدیم تر که در انتخابات حضور فعالی داشتند و بخشی از بدنه اصلی سیاسی در جمهوری اسلامی بودند. زیر گفتمان دوم: اصلاح طلبان رادیکال اند که گرایش تندتری را دارند و خواستار دگرگونی ها و تحولات جدی تری در عرصه سیاسی هستند و مشارکت را با ادبیات رادیکال تری پیگیری می کنند. زیر گفتمان سوم: اپوزیسیون داخلی هستند که در داخل جمهوری اسلامی حضور دارند، مشارکت سیاسی را تنها در صورتی تایید می کنند که گزینه ای را انتخاب می کنند و از گزینه ای حمایت می کنند که اعتراض به وضعیت موجود باشد و مشارکت مشروط و معمولا خارج از چارچوب دارند. زیر گفتمان چهارم: براندازها هستند که ضدانقلاب اند و خارج از ایران فعالیت می کنند و معمولا مشارکت را تحریم می کنند.

مدیر On دسامبر - 27 - 2020

موضوعات

آخرین رویدادها

برچسب ها

مطالب مرتبط

  • No related posts found

نظرات بسته است

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

پنجاه و پنج

پنجاه و پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی:«آسیب ...

وبینار تخص

کارگروه ارتباط بین‌المللی اتحادیه انجمن‌های علوم سیاسی با همکاری انجمن ...

فراخوان کر

فراخوان کرسی‌های ترویجی انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران با مشارکت ...

پادکست شما

پادکست شماره یک ترجمه و خلاصه بخشی از فصل اول کتاب ...

نشست تخصصی

نشست تخصصیواکاوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دانشکده علوم اجتماعی و ...

همکاران انجمن