SPSiran


همایش بین المللی چهار دهه رهبری انقلاب اسلامی ایران روز پنجشنبه و جمعه با حضور مهمانان خارجی و داخلی و مسوولان محلی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم آغاز شد.

در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و نمایندگانی از کشورهای عمان، اندونزی، مالزی و بحرین حضور داشتند.

دکتر غلامرضا خواجه‌سروی، نایب رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران و دبیر علمی این همایش گفت: در طول ۴۰ سال گذشته در خصوص رهبری مطالب زیادی گفته و شنیده شده است. نکته‌ای که مغفول مانده، این است که در بین نظام‌های سیاسی جهان و ادبیات سیاسی جهان در طول ۴۰ سال گذشته یک تأسیس حقوقی و سیاسی با عنوان ولایت امر، امامت امت و نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

وی افزود: این تأسیس به صورت رهبری در قانون اساسی جمهوری اسلامی صورت‌بندی شده و برای ایشان وظایف و اختیاراتی تعیین شده است.

دبیر علمی همایش اظهار کرد: این مساله مهم نیازمند تبیین است. از لحاظ حقوقی تلاش‌های زیادی شده که در درس‌هایی مانند حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران به این مساله پرداخته شود، اما در حوزه جامعه‌شناسی سیاسی ایران، در حوزه نظام‌های سیاسی تطبیقی و مطالعات سیاسی نظام ما به طور علمی به این موضوع پرداخته نشده است.

*دغدغه اصلی همایش، تبیین علمی رهبری جمهوری اسلامی ایران است

خواجه‌سروی ادامه داد: در ادبیات سیاسی جهان وقتی به رهبری انقلاب اسلامی می‌رسند، بعضاً می‌گویند “رهبر مذهبی ایران” و یا ادبیاتی به کار برده می‌شود که نشان می‌دهد تبیین درستی صورت نگرفته و دغدغه اصلی این همایش این است که بنیادگذار تبیین علمی این مسأله بسیار مهم باشد.

دکتر سراج‌الدین محبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم نیز در این مراسم، خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این همایش تبیین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در چهار دهه انقلاب بوده است.

وی از تمام دستگاه‌ها و نهادهایی که در برگزاری این همایش همکاری داشتند، از جمله مجموعه معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد، مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان، انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران، آستان قدس رضوی، منطقه آزاد، فرمانداری و شهرداری قشم تشکر کرد.


مدیر On فوریه - 16 - 2019

موضوعات

آخرین رویدادها

برچسب ها

مطالب مرتبط

  • No related posts found

نظرات بسته است

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

پنجاه و پنج

پنجاه و پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی:«آسیب ...

وبینار تخص

کارگروه ارتباط بین‌المللی اتحادیه انجمن‌های علوم سیاسی با همکاری انجمن ...

فراخوان کر

فراخوان کرسی‌های ترویجی انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران با مشارکت ...

پادکست شما

پادکست شماره یک ترجمه و خلاصه بخشی از فصل اول کتاب ...

نشست تخصصی

نشست تخصصیواکاوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دانشکده علوم اجتماعی و ...

همکاران انجمن