SPSiran

نشست تخصصی تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با حضور دکتر خواجه سروی و دکتر خرمشاد برگزار شد.

دراین نشست ابتدا دکتر غلامرضا خواجه سروی نایب رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران به ایراد سخنرانی پرداختند؛ که در ادامه به بخش های از آن اشاره می گردد.

۱-شأن صدور و نزول بیانیه از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی

از اوایل انقلاب، پدیده ای به نام ضدانقلاب نیز به وجود آمده و تابحال ادامه یافته است و همیشه مدعی سقوط انقلاب بودند و حتی برای آن، فرصت نیز تعیین می کردند. این کار در داخل و خارج از کشور تکرار شده ولی وعده هایشان تاکنون محقق نشده است. به عنوان مثال، بعضی از دشمنان به مشکلات قلبی حضرت امام خمینی (ره) اشاره می کردند و کار انقلاب را بعد از ایشان تمام شده می دانستند.

بر این اساس، محوری از ضدانقلاب داخل و خارج نشین، افراد جو زده ]حزب باد[ به فرماندهی آمریکا و انگلیس تشکیل شد که هدفش تغییر رژیم در ایران است و به محور تغییر رژیم (Regime Change) معروف گردیده و این محور از تئوری‌پردازان فتنه سال ۸۸ بود.

شأن نزول این بیانیه، پایان دادن و خط بطلان کشیدن بر این نظریات و همهمه هاست.

۲-متن بیانیه

در بحث کامیابی ها و ناکامی های انقلاب اسلامی در سه حوزه استقلال، آزادی و معنویت اسلامی می توان گفت:

الف)استقلال: به بحث استقلال اصلا نمی توان خدشه ای وارد کرد و کشور ما از کشورهای درجه یک در این مورد می باشد. طبق فرموده رهبر انقلاب در این بیانیه، این اصل بسیار هزینه برداشته است. البته نقص هایی داریم ولی اصل، خدشه بردار نیست و همه مخالفان نیز به این مورد اذعان داشته اند.

ب)آزادی: در بحث آزادی بر خلاف نظر مخالفان، آزادی زیادی وجود دارد و در بعضی جاها، انقدر این آزادی زیاد است که به هرج و مرج تعبیر می شود.

ج)معنویت اسلامی: در این بحث، کوتاهی های زیادی صورت گرفته است و در قسمت توصیه ها، رهبر انقلاب به این موضوع پرداخته اند. ارتقای کیفیت معنویت اسلامی در جامعه نیاز به پشتیبانی حکومت دارد ولی از اوایل انقلاب در این مورد، برنامه ریزی جدی و تخصیص بودجه لازم صورت نگرفته است.

در این بیانیه، یک ارزیابی درست از جامعه است. این انقلاب بر خلاف سایر راه های رشد مرسوم ]غربی[ که عبارتند از: سرمایه داری و سوسیالیستی، یک راه جدید ایجاد کرده و یک خرق عادت است. باید توقعات از انقلاب تعدیل شود چون این انقلاب، کار را از صفر شروع کرده است.

۳-توصیه های رهبر انقلاب در انتهای بیانیه

هفت توصیه رهبر انقلاب باید به کارگیری شوند. متأسفانه در دولت یازدهم و دوازدهم، آموزش عالی در اولویت نبوده و طبق فرموده رهبر انقلاب، سرعت رشد علمی کند شده است و در این زمینه نباید منتظر کسی بمانیم و باید به پیش برویم.

مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی یک متن مغفول مانده است در حالی که این متن، مانیفست جمهوری اسلامی می باشد. توصیه چهارم، سرلوحه این مقدمه است و این یعنی این که، سرلوحه انقلاب ما، عدالت اجتماعی است. عدالت اجتماعی، مساوات نیست بلکه قرارگیری هر چیزی در جای خودش می باشد.

۴-نکات پیشنهادی

الف)باید برای ۴۰ سال دوم برنامه داشته باشیم.

ب) برنامه ها نباید از صفر نوشته شوند و شروع گردند و با توجه به تجربه غنی ۴۰ ساله باید نوشته شوند.

ج)باید به گذشته برگردیم و کارهایی که انجام نشده را انجام دهیم.

ایشان در پایان، ضمن تشکر، برای همه آرزوی توفیق و سلامتی کردند.

در ادامه جناب آقای دکتر خرمشاد رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران، سخنرانی خود را آغاز کردند.

رئیس انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران بیانیه گام دوم انقلاب را از دو رویکرد خرد و کلان مورد بررسی قرار دادند که برای این جلسه، نگاه کلان را بیان کردند:

۱-این بیانیه یک بیانیه کارشده، عبارت‌پردازی شده، سازمان‌دهی شده و هدف‌گذاری شده است و از مجموعه جملات و واژگان و تقسیم‌بندی‌های دقیق تشکیل شده است و سرسری و بی حساب و کتاب نیست.

۲-کلامی از یک حکیم است. سخنان حکمت آمیز در این بیانیه بسیار است و مخصوصا در بندهای توصیه زیاد یافت می شوند و این حکمت آمیز بودن از نوع سخن برداشت می شود.

۳-گام دوم، ما را به یاد ترکیب دیگری می اندازد که توسط حضرت امام (ره) به صورت انقلاب دوم بیان گردید و این گونه برداشت می گردد که این گام، گامی بزرگتر از گام اول است و دغدغه آن، ادامه حیات و سلامت انقلاب می باشد.

۴-این بیانیه پشتوانه ای است برای الگوی پایه اسلامی-ایرانی پیشرفت و نواقص این الگو را رفع می کند.

۵-این بیانیه، میثاق نامه ای روزآمد برای اسلام سیاسی می باشدکه این اسلام سیاسی، زیربنای انقلاب ما را شکل داده است.    

۶-بیانیه گام دوم، سندی بر روشنفکری دینی است. روشنفکری دارای چهار نحله دکتر شریعتی، سروش، دکتر نصر و چمران-آوینی می باشد.

۷-ارائه تحلیلی واقع بینانه و علمی از ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی است و تلاش می کند آینده ای روشن از انقلاب اسلامی در ۴۰ سال بعد ارائه کند.

۸-طرحی برای تحول می باشد، یعنی روح حاکم بر بیانیه، تحول خواهی است.

۹-متنی جوانگرا می باشد.

۱۰-متنی است که انتقال نسلی را پیش بینی می کند و این انتقال نسلی، همان چرخش نخبگان است و این انتقال باید از نخبگان قدیم به نخبگان جدید مدیریت شود.ا

مدیر On آوریل - 8 - 2019

موضوعات

آخرین رویدادها

برچسب ها

مطالب مرتبط

  • No related posts found

نظرات بسته است

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

پنجاه و پنج

پنجاه و پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی:«آسیب ...

وبینار تخص

کارگروه ارتباط بین‌المللی اتحادیه انجمن‌های علوم سیاسی با همکاری انجمن ...

فراخوان کر

فراخوان کرسی‌های ترویجی انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران با مشارکت ...

پادکست شما

پادکست شماره یک ترجمه و خلاصه بخشی از فصل اول کتاب ...

نشست تخصصی

نشست تخصصیواکاوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دانشکده علوم اجتماعی و ...

همکاران انجمن