SPSiran

گزارش وبینار ظرفیت شوراها و مشارکت حداکثری با سخنرانی دکتر رشید جعفرپور

وبینار ظرفیت شوراها و مشارکت حداکثری روز سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳ تا ۱۵ توسط انجمن جامعه شناسی سیاسی ایران برگزار شد. سخنرانان این برنامه آقای دکتر رشید جعفرپور، مدرس دانشگاه و عضو هیات مدیره انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران و آقای دکتر جواد علی پور، استادیار علوم سیاسی دانشگاه تبریز و عضو انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران بودند.

 در این بخش خلاصه و نکاتی از سخنرانی آقای دکتر رشید جعفرپور آورده شده است. ایشان ابتدا به مباحث نظری درباره ی فرهنگ سیاسی در انتخابات شوراها پرداختند و به طور کاربردی تر، میزان مشارکت مردم در شوراها را بررسی کردند. یادداشت زیر، نکاتی از سخنان ایشان است:

انتخابات شورای شهر و روستا دارای مولفه هایی است که شامل: تخصصی بودن در مسائل شهری و روستایی، ترکیب قومیت و زبان های مختلف، گسترده بودن مشارکت از دورترین روستاها و شهرها، ملموس بودن نتیجه ی مشارکت به واسطه ی رابطه نزدیک مردم با افراد منتخب، تنوع در انتخاب شوندگان، بومی بودن انتخابات، بالا رفتن تحرک سیاسی و اجتماعی جامعه و تعیین کنندگی وضعیت سیاستگذاری شهرها و روستاهای کشور می شود.

مشارکت در انتخابات پیش رو به دلایلی چون عملکرد نامناسب برخی از شوراهای کلان شهرها، وضعیت کرونایی کشور و ترس مردم از حضور در فضای انتخابات، وضعیت اقتصادی ناامید کننده ی کشور، عملکرد نامناسب در زمینه خدمات شورای شهری و نیز سیاسی کردن فضای انتخابات شوراها کم تر خواهد شد.

راهکارهایی همچون شفافیت در برخورد با افراد متخلف شورای شهر، مدیریت مناسب و تقویت فضای مجازی برای افزایش مشارکت در دوران کرونا، تقویت امید به آینده، تخصصی تر کردن انتخابات شورای شهر و روستا و دوری از سیاسی کردن این شوراها، تقویت زمینه های مشارکت حداکثری مردم، ایجاد زمینه برای حضور افراد مناسب و استفاده از دانش متخصصان حوزه های شهری و روستایی پیشنهاد می شود.

مدیر On مارس - 16 - 2021

نظرات بسته است

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

پنجاه و پنج

پنجاه و پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی:«آسیب ...

وبینار تخص

کارگروه ارتباط بین‌المللی اتحادیه انجمن‌های علوم سیاسی با همکاری انجمن ...

فراخوان کر

فراخوان کرسی‌های ترویجی انجمن علمی جامعه شناسی سیاسی ایران با مشارکت ...

پادکست شما

پادکست شماره یک ترجمه و خلاصه بخشی از فصل اول کتاب ...

نشست تخصصی

نشست تخصصیواکاوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دانشکده علوم اجتماعی و ...

همکاران انجمن